Anasayfa » Harita Hava Grup Komutanlığı »Projeler


1. B-200 UÇAĞI AVİYONİK MODERNİZASYON PROJESİ:
 

 

 

 

          B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon Projesi kapsamında, Harita Hava Grup Komutanlığı envanterindeki 2 (iki) adet B-200 model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağının modernizasyonu 07 Eylül 2018 tarihinde tamamlanmıştır.

          Projenin tamamlanması ile Hava Fotoğraf Çekim Uçakları ulusal ve uluslararası havacılık gerekliliklerini karşılayacak yüksek teknoloji ürünü Garmin G1000 aviyonik sistemi ile teçhiz edilerek emniyetli uçuş yapabilecek imkân ve kabiliyete kavuşturulmuştur.

2. HAVA FOTOĞRAFI ÇEKİM UÇAĞI PROJESİ (HAFÇU) :
 

 

          29 Mart 2018 tarihinde 946 sayılı SSİK kararı ile Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) proje onayının alınmasını müteakip 22 Mayıs 2018 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında tedarik sözleşmesi imzalanmıştır

          Tedarik edilecek King Air B-350ER uçağının fabrika kabulü TUSAŞ tarafından, SSM ve HGK personelinin de katılımıyla, 07-08 Haziran 2018 tarihlerinde alt yüklenici Textron Aviation firmasının Wichita/ABD'de bulunan tesislerinde gerçekleştirilmiştir.

          Sayısal hava kameraları için gerekli gövde altı modifikasyon işlemleri devam eden uçağın en geç Mayıs 2019 ayı içerisinde teslim alınması ve havadan fotoğraf çekimi görev uçuşlarına başlanması planlanmaktadır.

 

3. ESENBOĞA HANGAR PROJESİ:
 

          Proje kapsamında tüm çalışmaları tamamlanan hangarın inşaatı TOKİ tarafından yapılacak olup hangarın teslim alınmasını müteakip havadan fotoğraf çekimi uçuşları için Esenboğa Havaalanı kullanılacaktır.