BAĞLI BİRİMLER

HARİTA HAVA GRUP KOMUTANLIĞI

HARİTA HAVA GRUP KOMUTANLIĞI

Hava Grup Komutanlığı

TARİHÇE

Harita üretimine yönelik olarak hava kamerası ile fotoğraf çekim işlemi ilk kez 1931 yılında gerçekleştirilmiş olup, 1938 yılından itibaren tüm harita üretim çalışmalarında hava fotogrametrisi yöntemi kullanılmaya başlanmıştır.

Hava fotoğrafı çekim görevleri, 1967 yılına kadar Hv.K.K.lığı pilot, teknisyen ve hava araçları ile icra edilmiştir.

1967 yılında Harita Genel Müdürlüğüne bağlı Harita Uçuş Birliği kurulmuş ve havadan fotoğraf çekim görevleri 1967-1992 yılları arasında envanterdeki Dornier Do.28 D model uçaklar kullanılarak icra edilmiştir.

Harita Hava Grup Komutanlığı, Harita Uçuş Birliğinin yeniden teşkilatlandırılması ile 1990 yılında kurulmuş olup Ahmet SAĞ Kışlası Güvercinlik / ANKARA’da konuşludur.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

GÖREV

Harita Genel Müdürlüğünün görevini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu hava fotoğraflarını ve havacılık faaliyetlerini tam, doğru, güncel, zamanında ve ekonomik olarak karşılamak ve bu görevleri yerine getirecek pilot, teknisyen ve hava fotoğraf işletmenlerinin eğitim seviyeleri ile uçuş ve yer emniyetini en üst seviyede tutmaktır.

ÜRETİM FAALİYETLERİ

Harita Hava Grup Komutanlığı tarafından, Harita Genel Müdürlüğünün yıllık faaliyet plan ve programları kapsamında, savunma amaçları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kalkınma amaçları ile kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin ihtiyaç duydukları sayısal hava fotoğraf çekimleri icra edilmektedir.

Hava Grup Komutanlığı, envanterinde bulunan 3 uçak ve 3 sayısal hava kamerası ile yıllık 400.000 km² çekim kapasitesine sahiptir.

UÇAKLAR

Hava Grup Komutanlığı, uçuş görevlerini envantere 1992 ve 1995 yıllarında giren 2 adet Beechcraft Super King Air B-200 ve envantere 2019 yılında giren Beechcraft King Air B-350 ER model hava fotoğrafı çekim uçağı ile icra etmektedir.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

SAYISAL HAVA KAMERALARI

Hava Grup Komutanlığı, havadan fotoğraf çekim görevlerini envantere 2012, 2015 ve 2019 yıllarında giren 3 adet Vexcel Ultracam Eagle model sayısal hava kamerası ile icra etmektedir.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

PROJELER

1. B-200 UÇAĞI AVİYONİK MODERNİZASYON PROJESİ:

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon Projesi kapsamında, Harita Hava Grup Komutanlığı envanterindeki 2 adet B-200 model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağının modernizasyonu 07 Eylül 2018 tarihinde tamamlanmıştır.

Projenin tamamlanması ile Hava Fotoğraf Çekim Uçakları ulusal ve uluslararası havacılık gerekliliklerini karşılayacak yüksek teknoloji ürünü Garmin G1000 aviyonik sistemi ile teçhiz edilerek emniyetli uçuş yapabilecek imkân ve kabiliyete kavuşturulmuştur.

2. HAVA FOTOĞRAFI ÇEKİM UÇAĞI PROJESİ (HAFÇU) :

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

29 Mart 2018 tarihinde 946 sayılı SSİK kararı ile Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı proje onayının alınmasını müteakip, 22 Mayıs 2018 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında imzalan sözleşme kapsamında tedarik edilen 1 adet B-350 ER model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı, 26 Nisan 2019 tarihinde HGM’ ne teslim edilmiştir.

B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon ve Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Projelerinin tamamlanmasıyla Hava Grup Komutanlığının havadan fotoğraf çekim kapasitesi 200.000 km² den 400.000 km² ye ulaşmıştır. Bu kapasite ile Türkiye’nin tüm hava fotoğraflarının en geç 2 yılda bir güncellenmesi hedeflenmektedir.

3. ESENBOĞA HANGAR PROJESİ:

Proje kapsamında tüm çalışmaları tamamlanan hangarın inşaatı TOKİ tarafından yapılacak olup hangarın teslim alınmasını müteakip havadan fotoğraf çekimi uçuşları için Esenboğa Havaalanı kullanılacaktır.

YUKARI