BAĞLI BİRİMLER

HARİTA HAVA GRUP KOMUTANLIĞI

HARİTA HAVA GRUP KOMUTANLIĞI

Hava Grup Komutanlığı

TARİHÇE

Harita üretimine yönelik olarak hava kamerası ile fotoğraf çekim işlemi ilk kez 1931 yılında gerçekleştirilmiş olup, 1938 yılından itibaren tüm harita üretim çalışmalarında hava fotogrametrisi yöntemi kullanılmaya başlanmıştır.

Hava fotoğrafı çekim görevleri, 1967 yılına kadar Hv.K.K.lığı pilot, teknisyen ve hava araçları ile icra edilmiştir.

1967 yılında Harita Genel Müdürlüğüne bağlı Harita Uçuş Birliği kurulmuş ve havadan fotoğraf çekim görevleri 1967-1992 yılları arasında envanterdeki Dornier Do.28 D model uçaklar kullanılarak icra edilmiştir.

Harita Hava Grup Komutanlığı, Harita Uçuş Birliğinin yeniden teşkilatlandırılması ile 1990 yılında kurulmuş olup Ahmet SAĞ Kışlası Güvercinlik / ANKARA’da konuşludur.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

GÖREV

Harita Genel Müdürlüğünün görevini yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu hava fotoğraflarını ve havacılık faaliyetlerini tam, doğru, güncel, zamanında ve ekonomik olarak karşılamak ve bu görevleri yerine getirecek pilot, teknisyen ve hava fotoğraf işletmenlerinin eğitim seviyeleri ile uçuş ve yer emniyetini en üst seviyede tutmaktır.

ÜRETİM FAALİYETLERİ

Harita Hava Grup Komutanlığı tarafından, Harita Genel Müdürlüğünün yıllık faaliyet plan ve programları kapsamında, savunma amaçları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin, kalkınma amaçları ile kamu kurum ve kuruluşları ile özel ve tüzel kişilerin ihtiyaç duydukları sayısal hava fotoğraf çekimleri icra edilmektedir.

Hava Grup Komutanlığı, envanterinde bulunan 3 uçak ve 3 sayısal hava kamerası ile yıllık 400.000 km² çekim kapasitesine sahiptir.

UÇAKLAR

Hava Grup Komutanlığı, uçuş görevlerini envantere 1992 ve 1995 yıllarında giren 2 adet Beechcraft Super King Air B-200 ve envantere 2019 yılında giren Beechcraft King Air B-350 ER model hava fotoğrafı çekim uçağı ile icra etmektedir.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

SAYISAL HAVA KAMERALARI

Hava Grup Komutanlığı, havadan fotoğraf çekim görevlerini envantere 2012, 2015 ve 2019 yıllarında giren 3 adet Vexcel Ultracam Eagle model sayısal hava kamerası ile icra etmektedir.

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

PROJELER

1. B-200 UÇAĞI AVİYONİK MODERNİZASYON PROJESİ:

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon Projesi kapsamında, Harita Hava Grup Komutanlığı envanterindeki 2 adet B-200 model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağının modernizasyonu 07 Eylül 2018 tarihinde tamamlanmıştır.

Projenin tamamlanması ile Hava Fotoğraf Çekim Uçakları ulusal ve uluslararası havacılık gerekliliklerini karşılayacak yüksek teknoloji ürünü Garmin G1000 aviyonik sistemi ile teçhiz edilerek emniyetli uçuş yapabilecek imkân ve kabiliyete kavuşturulmuştur.

2. HAVA FOTOĞRAFI ÇEKİM UÇAĞI PROJESİ (HAFÇU) :

Hava Grup Komutanlığı Tarihçe

29 Mart 2018 tarihinde 946 sayılı SSİK kararı ile Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı proje onayının alınmasını müteakip, 22 Mayıs 2018 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında imzalan sözleşme kapsamında tedarik edilen 1 adet B-350 ER model Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı, 26 Nisan 2019 tarihinde HGM’ ne teslim edilmiştir.

B-200 Uçağı Aviyonik Modernizasyon ve Hava Fotoğrafı Çekim Uçağı (HAFÇU) Projelerinin tamamlanmasıyla Hava Grup Komutanlığının havadan fotoğraf çekim kapasitesi 200.000 km² den 400.000 km² ye ulaşmıştır. Bu kapasite ile Türkiye’nin tüm hava fotoğraflarının en geç 2 yılda bir güncellenmesi hedeflenmektedir.

3. ESENBOĞA HANGAR PROJESİ:

Proje kapsamında tüm çalışmaları tamamlanan hangarın inşaatı TOKİ tarafından yapılacak olup hangarın teslim alınmasını müteakip havadan fotoğraf çekimi uçuşları için Esenboğa Havaalanı kullanılacaktır.

MSB ERDEK A TİPİ ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ

1964 yılında çadırlı olarak ve "Harita Genel Müdürlüğü Dinlenme Kampı" adı altında hizmete giren tesiste, 1967 yılında 48 motelin ve gazino inşaasının tamamlanması, sonraki yıllarda da ilave motellerin yapılmasıyla motel sayısı bugün 98`e ulaşmıştır. İsmi iki defa değiştirilen tesis bugün "MSB Erdek "A" Tipi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı" adı altında hizmet vermekte ve MSB Harita Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir.

MSB Erdek "A" Tipi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı, ERDEK-BANDIRMA yolu üzerinde, ERDEK`in doğusunda, Bandırma istikametinde 3 km mesafede konuşlandırılmıştır.

Hava Grup Komutanlığı

HİZMETLERİMİZ

RESEPSİYON HİZMETLERİ

Müracaat bürosu; giriş ve ayrılış işlemlerinizin yapıldığı ve tesislerimizle ilgili her türlü bilginin sağlandığı yerdir 24 saat hizmet vermektedir.

Moteller; Her kamp döneminde 90 motel tahsise sunulmaktadır motellerimizde buzdolabı, uydu yayını tv, ve telefon bulunmakta, 10.00-11.00 ve 17.00-18.00 saatleri arasında sıcak su verilmektedir.

ÇINAR SEÇ AL LOKANTA VE SAHİL GAZİNOSU

Gazinolarımız, kampımızın sahil kısmında bulunmaktadır. Sabah 08.00 ile gece 23.00 saatleri arası hizmet vermektedir.

Seç-Al Yemek salonunda sıcak sulu yemek hizmeti verilmektedir. Öğle 12.30-14.00, akşam 18.00-19.30 saatleri arasında yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Sahil Gazinomuzda ise ızgara çeşitleri ile soğuk yemeklerimiz ve alkollü içeceklerimiz sunulmaktadır. Her dönemde üç defa canlı müzik organizasyonu yapılmaktadır. Sahil gazinosu alakart olarak çalışmakta ve rezervasyon ile hizmet vermektedir. Her gün saat 20.00 ile 23.00 arasında hizmet verilmektedir. Ayrıca, dönemin 7. ve 8. günleri dönem eğlenceleri yapılmaktadır.

MİNİ ÇARŞI (MARKET)

Mini Çarşı, sahil gazinosunun doğusunda, çocuk bahçesinin güneyinde yer almaktadır. Çarşımızda; her türlü ihtiyaca cevap verebilecek market, deniz, plaj, makyaj malzemeleri ile hediyelik eşya ve iç çamaşırı çeşitleri bulunmaktadır.

ÇINAR VE SAHİL ÇAY BAHÇELERİ

Tesislerimizde 2 adet çay bahçesi mevcut olup, bunların birisi çınar gazino önünde diğeri ise mareograf eğitim istasyonu önündedir. Çınar Çay salonunda çay, kahve ve pastane hizmeti verilmektedir. Çay bahçelerimiz sabah 07.30 ile 23.00 arasında ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek biçimde hizmet vermektedir.

KUM BÜFE

Eğitim merkezinin güneyinde çınar çay bahçesi ile sahil arasında konuşlanmıştır. Kum büfeden, 08.00‘dan itibaren günün her saatinde tost, hamburger, köfte-ekmek, cips türü yiyecekler ile her türlü meşrubat, alkollü içecekler ve dondurma ürünlerini temin edebilirsiniz.

PASTANE

Çınar Çay Salonu ile birlikte hizmet vermektedir. Yaş pasta, kuru pasta ve meşrubat çeşitleri ile hizmet vermektedir. Çalışma saatleri 08.00 ile 23.00 arasındadır.

LAHMACUN VE PİDE HİZMETLERİ

Lahmacun ve Pide fırınımız 10.00-17.00 saatleri arasında misafirlerimizin hizmetindedir.

KUAFÖR VE BERBER- ÇAMAŞIR YIKAMA- ÜTÜ HİZMETLERİ

Kuaför, berber, çamaşır yıkama ve ütüleme ünitelerimiz; Çınar çay salonu bitişiğinde olup 08.00-12.00, 13.30-18.30 ve 19.30-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Çamaşırlarınızı yıkatıp ütületebileceğiniz ünitelerimiz hizmet vermektedir. Çamaşır yıkama ve ütü hizmeti 08.00-12.00 ile 13.30-18.30 saatleri arasında verilmektedir.

SPOR HİZMETLERİ

Bir adet voleybol, basketbol, sahası ile bilardo, satranç ve çocuk bahçesinden oluşan spor kompleksimizde 09.00-19.30 arasında her türlü aktiviteye katılabilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR

YUKARI